Balkan Express Grill – Kraków

W Krakowie niewiele jest miejsc, do których często wracam (raptem jest ich 3). Jednym z nich jest właśnie Balkan Express Grill – miejsce sprytnie ukryte w jednej z bram zaraz obok Bramy Floriańskiej (dokładny adres to Floriańska 39) specjalizującej się, a jakże, w kuchni bałkańskiej, a konkretnie w bułkach własnego wypieku faszerowanych mięsem (wieprzowo-wołowym lub, jagnięcym) oraz sosami na bazie ajwaru. Jak smakuje bałkańska wariacja na temat burgerów? Zapraszam do lektury.

Balkan Express Grill – menu i ceny

O miejscu tym usłyszałam już parę lat temu podczas przeglądania jednej ze stron blogerskich traktujących o restauracjach w Krakowie i okolicach. Pamiętam, że lokal ten był wtedy pozytywnie oceniany jak, jednocześnie, doceniany za coś nowego w okolicach Rynku krakowskiego a jako, że w Centrum bywam dość często, bardzo było mi na rękę wpaść na coś przetestowanego, polecanego i w miarę niedrogiego. Od tego czasu Balkan Express Grill stał się (w miarę) stałym punktem moich wypadów.

Nie ukrywajmy, że nie jest to wykwintna restauracja wybór dań jest dość mocno ograniczony i sprowadza się raczej do bułek z mięsem oraz sałatek – nie chcę absolutnie nazywać tego fast foodem bo składniki są dobrej jakości i można posiedzieć w miłym, ciepłym lokalu z bałkańską muzyką w tle- ale zdecydowanie jest to miejscówka gdzie zjecie dość tanio i (co najważniejsze) szybko. Ceny owych kanapek – po bałkańsku zwanych ‘pljeskavica’ wahają się od 17 – 21 zł i składają się z 200 gram siekanego mięsa wołowo-wieprzowego oraz sosu, warzyw oraz góry bałkańskiego sera owczego. Przypomnę również, że bułki wypiekane są na miejscu – są bardziej spłaszczone, ale mocno chrupiące i po prostu świeże.

Gurmanska pljeskavica

Dodatkowo lokal serwuje również ćevapi (znane pewnie niejednemu z Was z Chorwacji) czyli kiełbaski z siekanego mięsa (19-21 zł).

Skolska pljeskavica

Na plus jest również to, że w Balkanie można zjeść też jagnięcinę, (21zł) oczywiście w formie bułki.

Roślinożercy niestety akurat w tym miejscu nie mają wielkiego wyboru – jest vege wersja pljeskavicy bez kotleta (10 zł) oraz jedna sałatka, ale jest to klasyk klasyków czyli sałata szopska (12 zł) czyli warzywa, cebula i góra tartego bałkańskiego sera – palce lizać.

Na deser, dla tych którzy kochają przesłodkie słodycze poleca się baklava (5zł).

Do buł można domówić piwo butelkowe – lane (Kozel/Książęce/Tyskie) w cenach 7-10zł lub zamówić inne napoje bez %.

Jeśli będziecie w Krakowie w okolicach rynku, macie ochotę na coś mięsnego, szybkiego, taniego i, przede wszystkim, dobrego to Balkan Express Grill jest zdecydowanie dobrym wyborem. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *