Restauracja Sicilia Katowice

You are currently viewing Restauracja Sicilia Katowice

Dziś wpis o restauracji, która na mapie śląska jest od bardzo, bardzo dawna. Sam byłem w niej dobre 4 czy 5 lat temu a i wtedy nie była wybitnie nową lokalizacją w Katowicach. Mowa o Restauracji Sicilia, którą pewnie kojarzycie bo znajduje się na przeciw kinoteatru Rialto. Miejsce to kojarzyło mi się od ostatniej wizyty całkiem pozytywnie, ale po pierwsze 5 lat temu nie miałem wielkiego rozeznania w naprawdę dobrym włoskim jedzeniu i wszystko co przewyższało poziom pizzy na telefon było już świetne, po drugie to jednak spory kawał czasu, który potrafi zweryfikować niejedno miejsce. 🙂 Sprawdźmy zatem jak Katowicka Sicilia wypada w 2018 roku.

Restauracja Sicilia Katowice – lokalizacja, ceny i menu

Pewnie niektórzy z Was pamiętają, że ta sama restauracja miała też swój punkt w Silesia City Center, który został jednak zlikwidowany około roku temu. Miałem tam spotkanie raz czy dwa i szczerze mówiąc tamta lokalizacja wiała chłodem i świeciła pustkami. Nigdy nie zamawiałem żadnych dań głównych ale włoska kawa pozostawiała sporo do życzenia. 😉

restauracja sicilia przy Rialto Katowice

Takie też słuchy chodziły, że główny lokal obok Rialto to wyższy poziom jedzenia i zważając na fakt, że ten lokal wciąż trwa a na miejscu Sicili w SCC powstała knajpka z jedzeniem na wagę, można chyba stwierdzić, że było w tym trochę racji.

Wracam jednak do wizyty w lokalu. Ten ostatni nie zmienił się właściwie nawet o cal w porównaniu z tym jak go zapamiętałem. Zdecydowanie lepsze wrażenie robi jednak wieczorem i gdy uda Wam się dorwać miejsce na antresoli. W dzień, siedząc w sali głównej całość… jak mawia moje ulubione powiedzenie, lekko trąci myszką. 😉 Czuć powiew stylistyki modnej na przełomie wieków. Kinkiety inspirowane Jetsonami i takie tam… ale nie uznaję tego bynajmniej za minus, lokal był czysty i przyjemny, a takie elementy co najwyżej sentymentalne (choć jestem zwolennikiem minimalizmu, więc sam na takowe bym na pewno nie postawił ;)).

Menu w restauracji Sicilia jest naprawdę długie i znajdziecie tutaj wiele klasycznych włoskich pozycji. Nie może zabraknąć oczywiście pizzy, ale oprócz tego znajdziecie tam również mniej popularne u nas, aczkolwiek bardzo tradycyjne dania.

Ostatecznie decydujemy się na lasagne bolognese, spaghetti carbonara i małą pizzę by sprawdzić jak Sicilia wypada w tej klasycznej (i jednej z moich ulubionych) kategorii.  Ceny w Sicilii to taka typowa średnia półka. Za te trzy dania i tiramisu przyszło nam zapłacić ~90zł.

Restauracja Sicilia – jak to smakuje?

Lasagne bolognese – stosunkowo mała porcja, podana w ceramicznym naczyniu. Cóż mogę o niej powiedzieć… właściwie niewiele szczerze mówiąc, bo danie to przeszło bez historii. Poprawne, ale właściwie trudno powiedzieć mi coś ponadto. Beszamel prawie niewyczuwalny, sos niestety miał bardzo daleko do bogatego smaku prawdziwego ragu a całość opierała się niestety na mega prostym, krótkogotowanym sosie pomidorowym (to właśnie smak pomidorów tutaj dominował, a jeśli jedliście prawdziwą lasagne to wiecie, że jest ich tam jak na lekarstwo). Nie twierdzę, że to jakaś zła lasagne. Makaron nie był rozgotowany, sos był ok, trochę sucho, ale ogólnie to niezła lasagne ale w wersji domowej/polskiej, bo niestety nie klasycznej włoskiej (moim skromnym zdaniem).

menu sicilia katowice

Spaghetti Carbonara – właściwie historię mógłbym opisać identycznie. Dobry makaron, ale jeśli szukacie prawdziwej włoskiej carbonary to moim zdaniem niestety nie jest ten adres (inna sprawa, że rozumiem że tak naprawdę podawanie bardzo klasycznej carbonary może być ryzykowne, bo to nie jest smak, które oczekuje każdy, niemniej we włoskiej restauracji tego właśnie oczekiwałem ;)).

Pizza – ta moim zdaniem wypada najlepiej z całej trójki. Myślę, że patrząc na pozostałe dania to jest kierunek w którym Sicilia powinna się rozwijać, bo tak naprawdę niedobór dobrej pizzy wciąz na rynku jest (wystarczy spojrzeć jak często nie można dostać stolika w Len Arte np.). Ta co prawda np. do wspomnianego Len Arte moim zdaniem miała jeszcze sporą drogę, ale wypiekana w piecu pizza na cienkim cieście, z niezłymi składnikami… to i tak moim zdaniem plasuje ich w top 20% w Kato (niestety poziom jest dramatyczny w wielu miejscach, mimo że danie wydawać się może proste jak but ;)).

katowice sicilia spaghetti

Tiramisu – kurcze, no naprawdę chciałbym napisać że wyrwało mnie coś z butów, ale nawet deser tego nie zrobił. Raz jeszcze wspomnę Len Arte gdzie po prostu czuć, że to ciasto jest robione tak jak trzeba. Tutaj ponownie mocno uproszczona i mam wrażenie “spolszczona” wersja Tiramisu. Mało wyrazistego mascarpone, amaretto jakieś takie nazbyt intensywne…

Ale mam, mam coś do czego się nie przyczepiam – espresso jak najbardziej fajne. 😉

ceny sicilia katowice

Restauracja Sicilia – słowo podsumowania

Mimo, że trochę pomarudziłem wyżej to jednak całościowo Sicilia oceniam na mocne 4/6. Dlaczego? Moje minusy nie wynikają z tego, że to złe czy niezjadliwe jedzenie. Po prostu momentami daleko mu do prawdziwie włoskiego, a tego właśnie oczekuję w miejscach które aspirują do miana włoskiej restauracji. 🙂 Jednak jeśli nie jesteście wielkimi fanami tradycyjnych włoskich smaków to pewnie spędzicie tam dobry czas.

Ceny nie należą do najniższych i moim zdaniem w Kato jest kilka miejsc gdzie możecie je zainwestować lepiej, ale z drugiej strony Sicilia ostatnio pojawia się np. tutaj oferując zniżki dzięki którym te wypady mogą być naprawdę tanie.

 

To tyle z mojej strony na dziś. Wpadnijcie do naszej grupy na fejsie i dajcie znać jakie ciekawe miejsca testowaliście ostatnio. 🙂

Dominika

Na liczniku wybiła mi już “trójka” z przodu, ale energii i zapału mam jak niejedna ‘osiemnastka’ ;). Jestem miłośniczką sportów siłowych, dobrej kuchni (od paru miesięcy gotuję i jem wegetariańsko) oraz języka włoskiego. Kocham czytać (kryminały), robić zdjęcia (oczywiście jedzenia) oraz pisać (Gdziezjescnaslasku oraz dla bloga magazynu online V-mag - zapraszam!)

Dodaj komentarz